AC SPARTA PRAHA

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA

 
 

Oddíl sportovní gymnastiky AC SPARTA PRAHA je menší, za to však sportovně velmi úspěšný oddíl, kde je kladen důraz na osobní individuální přístup ke každé gymnastce.   

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA ŽENY je individuálním sportem, kdy závodnice předvádějí silové a švihové gymnastické prvky na koberci (prostná), nebo na nářadích. Sportovní gymnastika vyžaduje vysokou míru kloubní pohyblivosti, obratnosti a síly. Samotná sportovní gymnastika jako disciplína je zařazena do programu letních OH již od roku 1896. Sportovní gymnastika žen od roku 1928.

Závodnice předvádějí sestavy v délce kolem jedné minuty. Za jednotlivé sestavy jsou hodnoceny známkami, o vítězce rozhoduje nejvyšší součet známek.

Soutěže žen jsou rozděleny do 3 základních soutěží (jednotlivá nářadí, víceboj jednotlivkyň a víceboj družstev), dle nářadí pak do 4 disciplín (PŘESKOK, BRADLA, KLADINA a PROSTNÁ).

Podívejte se, jak tato jednotlivá nářádí zacvičila v listopadu 2015 závodnice z našeho klubu AC SPARTA PRAHA Romana Majerechová během MS 2015 v Glasgow:

PŘESKOK (VAULT) 

Nářadí tvoří přeskokový stůl, odrazový můstek a žíněnka. Přeskokový stůl je dlouhý 120 cm a široký 95 cm a je připevněn na stojanu, který měří 125 cm. Sestava začíná rozběhem, který nesmí překročit délku 25 metrů a pokračuje odrazem z můstku oběma nohama. Následně se závodník odráží rukama od těla stolu a předvádí různé akrobatické prvky než dopadne na žíněnku za stolem. Hodnotí se zejména rychlost, výška skoku a celková dynamičnost, stejně tak dopad, vychýlení těla od osy apod.

BRADLA (UNEVEN BARS) 

Nářadí tvoří dvě tyče spojené ve výšce 155 cm a 235 cm. Gymnastky na nich předvádějí toče a veletoče, letové prvky na jedné tyči i z jedné tyče na druhou. Povinnou součástí je závěrečný seskok, kterým je salto.

KLADINA (BALANCE BEAM) 

Nářadí tvoří břevno dlouhé 500 cm a široké 10 cm, umístěné ve výšce 125 cm nad zemí. Sestavy obsahují skoky, obraty, kotoule, přemety, salta. Náročné je kvůli úzké ploše náčiní udržení rovnováhy.

PROSTNÁ (FLOOR EXERCISE) 

Cvičí se na odpružené podlaze pokryté gymnastickým kobercem o rozloze 12x12 metrů. Sestavy tvoří kombinace dynamických (například přemety, salta, salta s několika násobnými obraty) a silových (například stojka, rovnováha) akrobatických prvků, které jsou předváděny jednotlivě či intenzivně za sebou. Sestavy jsou doprovázeny hudbou, na rozdíl od prostných mužů. Hodnotí se i estetický projev.

 

         PŘESKOK (VAULT)                     BRADLA (UNEVEN BARS)

       KLADINA (BALANCE BEAM)              PROSTNÁ (FLOOR EXERCISE)

Romaně Majerechové děkujeme za velmi dobrou reprezentaci našeho klubu AC SPARTA PRAHA i ČESKÉ REPUBLIKY na světovém šampionátu v Glasgow (Skotsko). Přejeme jí, ať se jí daří i nadále vše stále zlepšovat, díky Romčo


Způsob přestupů závodnic z jiných oddílů do AC Sparta Praha :

Všechny přestupy se uskutečnily a uskuteční, vždy až po souhlasu jejich mateřského oddílu a jejich trenérů! Nikdy se nejednalo a jednat nebude o ”přetažení” gymnastek za zády jejich osobních trenérů, metodu hojně užívanou v dřívějších poměrech SVS-M.

Etika přestupu závisí vždy na shodě rodičů gymnastky, jejích osobních trenérů a trenéra v novém oddílu - na slušnosti všech zúčastněných. Sportovní oddíl, který ztratí svou nejlepší závodnici však přichází o mnoho. Přestup ovlivní pracovní kolektiv, prestiž trenéra i oddílu, v neposlední řadě finance. Na druhou stranu má každý možnost svobodného rozhodnutí a ne v každé tělocvičně a s každým trenérem se může opravdový talent prosadit.

Jakékoli přestupy mezi kluby řešíme dle Přestupního řádu ČGF.

 

AC SPARTA PRAHA  -  SPORTOVNÍ GYMNASTIKA